MÜŞTERİ HİZMETLERİ Ater Mobilya

 MÜŞTERİ HİZMETLERİ ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

 

 

 

Değerli Müşterimiz;

Ürün yada hizmetlerimiz hakkında şikayetleriniz için lütfen,

  • Alo Ater Mobilya için; 212 576 6362
  • Mail göndermek için; info@atermobilya.com

 

Ater Mobilya, kurulduğu günden bu yana müşterilerinin yaşamlarını kolaylaştıran ve zenginleştiren kaliteli ürünler sunmayı kendine ilke edinmiştir. Müşteri memnuniyeti ve çevreye duyarlılık anlayışıyla hareket eden Şirketimiz, başarısının sırrını “kaliteli ürün, üstün satış gücü ve etkili satış sonrası hizmetleri” şeklinde tanımlamaktadır.

Ater Mobilya'nın başarısının sırrı kurulduğu ilk günden beri, “ürün kalitesi, güçlü satış teşkilatı ve etkin satış sonrası servisler”dir.

Bugün bulunduğumuz tüm pazarlarda müşterilerimizle ilişkilerimiz satışla birlikte sona ermez; aksine ürünlerimizi satın almalarıyla birlikte başlar ve devam eder. Müşteri memnuniyeti modelimiz, standart hale gelmiş olup işin daha kaynağında müşteriye yönelik olmanın esası olarak “Toplam Kalite İlkemizi” ön plana çıkaran politikamızı şekillendirmektedir.


Ater Mobilya Müşteri Memnuniyeti Politikası

Saloni Mobilya olarak, hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimizin istek ve önerilerinin müşteri profili ayrımı yapılmaksızın her kanaldan (çağrı merkezi (212 576 6362), e-posta (info@atermobilya.com), www.atermobilya.com, faks, mektup, sosyal medya, bayi) rahatlıkla iletilebildiği, müşterilerimizden iletilen bu istek ve önerilerin, bize ulaştığı ve ilgili birimlere aktarıldığı bilgisinin, kendilerine 24 saat içinde verildiği, tüm sürecin izlenebilir, raporlanabilir, şeffaf ve güvenli tek bir bilgi havuzunda toplandığı, bu kayıtların yasal düzenlemelere uygun, objektif, adil ve gizlilik içinde ele alındığı, değerlendirildiği ve süreçlerin sürekli kontrol edilerek iyileştirildiği, mükemmel müşteri deneyimini yaşatmayı ana ilke olarak kabul etmiş müşteri odaklı bir yaklaşımı benimsemekteyiz.

Yaklaşımımıza paralel olarak tüm süreçler yönetim sistemi ile entegre edilerek, birbirini kontrol eden bir yapı geliştirilmiş olup, yönetim hedefleri de bu sistem üzerinden beslenmektedir.